
Документи, издадени от нотариус – спесимен на подпис
Изисквания към документи, издадени от нотариус
Документът трябва да е в оригинал с мокър печат и свеж подпис на нотариуса.
Спесимен на подпис се легализира само в оригинал, т.е. подписът на титуляра трябва да е в оригинал, а не препис.
Ако документът има повече от една нотариална заверка, се поставят съответния брой апостили – за всяка нотариална заверка се поставя отделен апостил.
Изисквания към документи, издадени от нотариус, и процедура в зависимост от желаната услуга:
- Официален превод. Документът трябва да е заверен пред нотариус. Може да се превежда от копие или от оригинал според желанието и нуждите на клиента.
- Официален превод и легализация. Документът трябва да е заверен пред нотариус. Документът в оригинал минава заверка в Министерство на правосъдието, където се поставя апостил. След това се превежда и преводът се легализира в Консулски отдел на МВнР.
- Само легализиране (поставяне на апостил, без превод). Документът трябва да е заверен пред нотариус. Документът в оригинал минава заверка в Министерство на правосъдието, където се поставя апостил. Важи само за държави по Хагската конвенция.
Внимание! Описаните процедури на легализация важат само за чуждата държава, която е страна по Хагската конвенция.
Ако документът е предназначен за държава, с която Република България има подписан двустранен договор за правна помощ, той трябва да отговаря на посочените в договора условия и не се нуждае от допълнителна легализация, а само от превод на чуждия език и заверка на превода.
Помощни връзки
Изисквания към документи, издадени в чужбина и предназначени за Р. България
Изисквания към документи, издадени в Р. България и предназначени за чужбина
Документите, издадени от нотариус трябва да се представят в оригинал или като заверен препис и да съдържат: дата на издаване, име, фамилия, подпис на председател или съдия и секретар, и печат на съда, който ги издава.
Заверяването с апостил на актове от съдилища или нотариус в Република България се извършва от Министерство на правосъдието.
Пълномощни за разпореждане с недвижими имоти се приемат след като нотариусът е удостоверил подпис и съдържание и съответно се полагат два апостила.
Пълномощни за разпореждане с недвижими имоти, удостоверени от кметове и секретари на общини, не подлежат на удостоверяване с апостил.
Проверка на валидност на апостил можете да направите тук: https://apostil.mjs.bg/
За допълнителни въпроси, моля, свържете се с нас на 0700 11 502 или чрез Формуляра за оферта.