
Създатели на старобългарската култура
Родени в Солун като синове на византийски военачалник, двамата братя избрали живот на монаси и мисионери пред бляскава кариера в двора на императора. В столицата на Византия Константин постигнал славата на един от най-образованите и талантливи книжовници и философи на своето време. През 855 г. той създал първата славянска азбука, наречена глаголица. След това с помощта на брат си Методий превел от гръцки на славянски език най-необходимите богослужебни книги.
През 862 г., по заръка на византийския император, двамата братя отишли във Великоморавия, а след това в Блатнеското княжество, за да преподават християнството на разбираем за славяните език.
През 867 г. Константин и Методий пристигнали в Рим, за да защитят пред папата своето дело от нападките на латинските духовници. Папа Адриан II посрещнал двамата братя пред стените на Рим начело на тържествено шествие. През месец март 868 г. той признал славянския език за богослужебен. Това бил четвъртият език – след еврейския, гръцкия и латинския, на който можело да се проповядва Божието слово. Методий бил ръкоположен за епископ, а трима от учениците му – Климент, Наум и Ангеларий – за свещеници. Те заедно служили литургия на старобългарски език в базиликата „Свети Петър“. В храма присъствал и пратеник на българския княз Борис, който се завърнал в Плиска и разказал на владетеля за чудото, на което бил свидетел.
В началото на 869 г. Константин заболял тежко, отишъл в манастир и малко преди смъртта си приел ново монашеско име – Кирил.
Лист от Асеманиевото евангелие, който представлява старобългарски ръкопис от края на X век, написано на глаголица, доказва, че първата славянска азбука притежава графично съвършенство, свидетелство за гения на Константин-Кирил Философ. Всяка буква от глаголицата е изградена от три елемента – триъгълник, кръст и кръг, символизиращи Светата троица. В България тази азбука е ползвана до XI век, а в Хърватско – до началото на XIX век.
За да преведе точно библейските книги на старобългарски език, Константин-Кирил Философ създал много нови думи, които използваме и до днес, като: благодаря, беззаконие, безмълвен, животворен, лицемерие, злодей, непобедим.
През 1980 г. папа Йоан Павел II провъзгласява светите братя Кирил и Методий за небесни покровители на цяла Европа.
Венец за Кирил и Методий
От ония дни, когато вие
сътворихте светлина и книга,
много мечове ръжда разяде,
а речта ни родна не умря.
Тя роди сказания и песни,
звънки като глас на чучулига,
гневни като вой на зимна буря,
вечни като пролетна заря.
Иван Давидков
По материали от „Най-великите личности на България“, ПАН